Fıtık Patlaması

Fıtık patlaması bel fıtığının şiddetli olduğu, diskin yerinden çıkarak sinirlere baskı yaptığı bel fıtığı vakaları için kullanılır. Aslında patlamadan kast edilen şey diskin dışarıya, omuriliğe doğru kaymasıdır.  Kayma çok şiddetli olduğunda diğer bir ifadeyle disk tamamen yerinden çıktığında bel fıtığı patlaması olarak adlandırılır. Fıtık patlamasında açığa çıkan disk sinirleri sıkıştırdığı için ağrı çok şiddetlidir ve genellikle aniden ortaya çıkar. Kişinin yaşamını çekilmez hale getirir. Hasta hareket etmekte, ayakta durmakta çok zorlanabilir. Ağrı belden kalçaya ve bacaklara doğru yayılabilir.  

Fıtık patlaması neden kaynaklanır? 

Omurgada disk olarak adlandırdığımız omurları birbirine bağlayan, omurlara esneklik sağlayan bir yapı vardır. Diskin merkezinde jelatinimsi yapıda çekirdek bulunur.  Çekirdeğin etrafı kıkırdak ve fibröz bağ dokusundan oluşan bir yapıyla kaplıdır. Diskin kayması için kendisini çevreleyen bağ dokusunun yırtılması gerekir. Disk ve çevreleyen doku güçlüyse çok ekstrem durumlar haricinde yırtılmaz. Bu özel bağ dokusu genellikle yapısı bozulduğunda, zayıf olduğunda yırtılır. Diskin zayıflaması egzersiz eksikliği, yanlış hareket ve duruş bozukluğunun bir kombinasyonundan kaynaklanır. Disklerimiz ancak düzenli hareket ettiklerinde yeterli miktarda beslenebilir. Çünkü omurlar arası diskler besinlerini doğrudan kan dolaşımıyla değil, dolaylı olarak difüzyonla sağlarlar. Omurganın hareketi difüzyonu destekler, yani disklerin beslenmesini ve güçlenmesini sağlar. Uzun süreli hareket eksikliği diskin yetersiz beslenmesine, etrafındaki bağ dokusunun ve kasların zayıflamasına yol açar. Hareketsiz yaşam nedeniyle uzun yıllardır yetersiz beslenen disk üzerine binen yükü kaldıramayarak patlayabilir. 

Aşırı kilo fıtık patlaması riskini arttıran diğer bir nedendir.  Çünkü kilo arttıkça diskin kaldırdığı yük ve herhangi bir hareket sırasında kaldırması gereken yük katlanarak artar. Sonuçta zayıflayan disk ve bağ dokusu üzerlerine binen yükü kaldıramayarak fıtığa yol açabilir.  

Fıtık patlaması nasıl tedavi edilir? 

Tedavi fıtığın derecesine, siniri sıkıştırma miktarına göre farklılık gösterir. İlk basamak tedavi genellikle konservatif ilaç tedavisidir. İleri vakalar haricinde dinlenme ve ilaç tedavisi ile ağrılar kaybolarak düzelebilir. Ancak fıtık patlamasında sinir sıkışması genellikle ileri düzeydedir. Böyle bir durumda ayak sürümesi, ayağı kaldırmada zorluk, bacağı bir yana doğru hareket ettirememe gibi nörolojik defisit görülebilir. MR görüntülemesi de fıtığın ileri düzeyde olduğunu destekliyorsa böyle vakalarda fıtığın kendiliğinden iyileşmesini beklemek sinire kalıcı hasar verebilir. Bu nedenle bu durumlarda fazla beklemeden cerrahi müdahale planlanmalıdır. 

Diğer vakalarda ilaç tedavisi, yeterli olmaz ise spinal enjeksiyon tedavileri ile fıtığın iyileşmesi beklenir. 4-5 haftalık konservatif tedaviye rağmen iyileşme yaşanmamışsa cerrahi düşünülebilir. 

Mikrocerrahi yöntemlerin gelişmesiyle fıtık patlaması tedavisi son yıllarda daha başarılı ve daha konforlu bir şekilde yapılabilmektedir. Ayrıntılı bilgi için mikrocerrahi fıtık ameliyatı yazımıza göz atabilir, bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.