Tarlov Kisti

Tarlov kisti içerisi beyin omurilik sıvısı ile dolu keseciklerdir. Sakral omurlarda (sırtın alt bölgesinde) yer alan sinir kökleri arasında bulunurlar. Travmatik bir nedenden dolayı ya da omurgayı etkileyecek bir kaza sonrası oluştukları düşünülse de tarlov kistlerinin neden oluştuğu tam olarak bilinmemektedir.  

Tarlov kisti belirtileri 

Tarlov kistleri genellikle herhangi bir belirtiye neden olmazlar. Ancak sinir köklerini sıkıştırırlarsa bel, kalça, pelvis ve bacaklarda sakral ağrıya neden olurlar. Tarlov kisti ayrıca omurga boyunca zayıflık, hassasiyet, histe azalma, siyatik ağrısı, pelvik ağrı, idrar, bağırsak ve cinsel sorunlar gibi semptomlara da neden olabilir. Tarlov kistleri büyürlerse sinirleri daha fazla sıkıştırabilirler. Semptoma neden olduklarında tedavi edilmezlerse sinir sıkışması semptomlarının kötüleşmesi ile birlikte kalıcı hasara neden olabilirler. 

Semptomların ilerlemesi ve şiddeti büyük ölçüde kişiden kişiye farklılık gösterir. Ağrı genellikle kistin bulunduğu sinir kökü seviyesinde lokalize başlar. Daha sonra sinirin kontrol ettiği fonksiyonlarda değişikliklere, o bölgelerde ağrıya, karıncalanma gibi semptomlara neden olabilir.  

Semptoma neden olmayan tarlov kistiniz varsa yaralanmaktan veya ağır nesneleri kaldırmaktan kaçınmak ağrı geliştirme riskini azaltabilir. 

Teşhisi 

Tarlov kistleri genellikle semptomatik hale gelene kadar fark edilmez. Bazen farklı rahatsızlıklar nedeniyle yapılan incelemeler sırasında tesadüfen bulunurlar. Travma, ağır kaldırma gibi tetikleyiciler kistin semptomatik hale gelmesine neden olabilir. Teşhis görüntüleme yöntemlerinden yararlanılarak MRI ve tomografi ile konulur. 

Tarlov kisti tedavisi 

Asemptomatik tarlov kistleri çoğu zaman tedavi gerektirmez. Belirtilere neden oluyorsa belirtilerin şiddetine göre değişen tedavi stratejileri izlenir. Tedavisinin nasıl yapılacağına dair farklı görüşler vardır. Standart bir yaklaşım yoktur. 

Semptomlara neden olan tarlov kisti ilk olarak cerrahi olmayan yöntemlerle tedavi edilmeye çalışılır.  Bu yöntemler semptomları gidermede etkili olmazsa cerrahi tedavi önerilebilir. 

Cerrahi olmayan tedavi seçenekleri fizik tedavi ve anti-inflamatuar ilaç tedavisinin yanı sıra semptomları hafifletmek için enjeksiyon yardımıyla kesenin içindeki sıvının boşaltılmasını içerebilir. Sinir stimülasyonu ağrıyı yönetmeye yardımcı olabilecek başka bir seçenektir. Bu teknikte cilt yoluyla sinirlere elektriksel uyarılar iletilmesi hedeflenir. Bu saydığımız yöntemler uygulanmasına rağmen semptomlar da azalma olmuyorsa ya da semptomlar giderek alevleniyorsa tarlov kisti cerrahi olarak çıkartılabilir. 

Bilgi ve randevu için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.